Nawigacja
Aktualności
Historia szkoły
Patron szkoły
Plan lekcji
Nauczyciele
Uczniowie
Kalendarium
Galeria
Osiągnięcia

UKS ISKRA KOWALE
piłka siatkowa
tenis stołowy

Historia przedszkola
Grupa młodsza
Grupa starsza

Do pobrania
Przydatne linki
Kontakt

JANKO MUZYKANT

Forum
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 18
Nieaktywowany Użytkownik: 33
Najnowszy Użytkownik: grabson1
Witamy

Witamy w Publicznej Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Kowalach    

 
Historia Przedszkola

RYS HISTORYCZNY PRZEDSZKOLA W KOWALACH

Zorganizowane formy opieki nad dzieckiem występowały w Kowalach już w okresie 20-lecia międzywojennego. W prywatnych domach prowadzona była ochronka, którą zaprzestano kontynuować, gdy wybuchła II wojna światowa.

Po wyzwoleniu 15 maja 1945 r. doszło do zorganizowania Publicznego Przedszkola w baraku poniemieckim mieszczącym się przy placu szkolnym. Początkowo 36 dzieci zajmowało 1 salę i korytarz.

Pierwszą wychowawczynią przedszkola była pani Z. Ciupińska z Wielunia. Od 1 IV 1946 r. do 28 II 1948r. przedszkole prowadziła pani Zofia Knychała, a po dwóch latach jej obowiązki przejęła pani Zofia Piesyk z domu Mamzerowska.

Z upływem lat przeprowadzano kolejne remonty, gdyż rosła liczba dzieci zapisywanych do przedszkola i trzeba było przystosować pomieszczenia nieużytkowe do aktualnych wówczas potrzeb. Z czasem założono instalację elektryczną i doprowadzono wodę z urządzeń lokalnych ze szkoły.

W roku 1952 przedszkole otrzymało działkę o powierzchni 24a, której część przeznaczono na boisko i plac zabaw. Natomiast pozostały teren wzbogacił się o posadzone drzewa owocowe i ogród warzywny. W następnych latach wykonano wiele prac przy zagospodarowaniu otoczenia przedszkola, a także przy dużym nakładzie pracy społecznej rodziców została ogrodzona działka przedszkola.

Organizując przedstawienia, imprezy okazjonalne oraz zabawy taneczne pozyskiwano środki na działalność przedszkolną. Stopniowo wyposażano przedszkole w potrzebny sprzęt.

W roku szkolnym 1959/60 przedszkole wzięło udział w konkursie organizowanym przez Kuratorium na „ukwiecenie oraz urządzenie przedszkola i otoczenia” i zajęło I miejsce w województwie. Za nagrodę pieniężną zakupiono sprzęt grający, pomoce naukowe, zabawki. W ramach konkursu wykonano urządzenia, z których dzieci korzystały na placu zabaw, m.in. altanę, huśtawkę wiszącą, platformę ze schodkami, samochód strażacki, samolot i wiele innych.

Dwa lata później również w konkursie organizowanym przez Kuratorium tym razem na „najlepiej urządzony i wykorzystany do zajęć z dziećmi kącik zainteresowań”, przedszkole zajęło w skali powiatu jedno z pierwszych miejsc.

Wychodząc naprzeciw matkom pracującym w istniejących już dwóch oddziałach zorganizowano grupę 9-cio godzinną i drugą 5-cio godzinną.

Personel pedagogiczny wraz z Komitetem Rodzicielskim dokładali wszelkich starań, by uświetnić pobyt dzieci w przedszkolu poprzez organizowanie wycieczek do lasu, kina, wesołego miasteczka czy ogrodu zoologicznego, a także przez organizowanie akademii, imprez, w których dzieciaki brały czynny udział.

W czasie swojego funkcjonowania nasze przedszkole gościło niejednokrotnie wycieczki z innych przedszkoli. Szczególnym echem odbiło się przyjęcie aktywu wychowania przedszkolnego miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Kierowniczka - pani Zofia Piesyk otrzymała wówczas podziękowanie od Prezydium Miejskiej Rady Narodowej tamtejszego miasta za udostępnienie zwiedzania przedszkola i ukazanie bogatego dorobku w zakresie wyposażenia ogrodu przedszkolnego w sprzęt i pomoce naukowe.

Podczas wizytacji Kuratorium Oświaty i Wychowania w Częstochowie, stwierdzono duży dorobek wychowawczo-dydaktyczny, jak również duże zaangażowanie dyr. przedszkola i całego personelu w sprawy gospodarcze.

W październiku 1978 roku nasi wychowankowie reprezentowali gminę w I-ych Wojewódzkich Igrzyskach Sportowo-Zabawowych w Częstochowie, a w roku następnym troje dzieci brało udział w eliminacjach środowiskowych w Praszce do Festiwalu Piosenki Dziecięcej dla Przedszkolaków, również w Częstochowie. Wszyscy wrócili z nagrodami.

W styczniu 1980 r. miało miejsce kolejne ważne wydarzenie w historii przedszkola, mianowicie nastąpiło przeprowadzenie ze starego budynku do nowego. W dniu 14 I dzieci weszły do nowych, jasnych sal wyposażonych w nowe meble, zabawki, środki audiowizualne, pomoce dydaktyczne.

Kiedy w czerwcu tego samego roku dyrektor - pani  Zofia Piesyk odeszła na zasłużony odpoczynek po 33 latach owocnej pracy, jej stanowisko zajęła dotychczasowa nauczycielka naszego przedszkola – pani Barbara Wicher. Następnymi dyrektorami byli:

Lidia Owczarek                                       1991 – 1992                     

mgr Bogumiła Grzebiela                         1992 – 2001

mgr Jan Ryglewski                                  2001­ – 2007

mgr Lidia Kowalska-Owczarek                2007 – do chwili obecnej

Od września 2001 roku oddziały przedszkole złączono ze szkołą, z jednym dyrektorem .

Aktualnie przedszkole pracuje w systemie 5-cio i 7- godzinnym  z dwoma oddziałami. Wychowankowie każdego roku, od wielu lat uczestniczą w przeglądzie „Piosenki Przedszkolnej” o zasięgu powiatowym. Finalistami tego konkursu byli: Martyna Kryk, Anna Bugajska, Marta Kurdyś, Ewa Nowak, Izabela Jachymska i Barbara Kalema.

Nasze przedszkole ściśle współpracuje z Zespołem Placówek Specjalnych w Praszce, jak również z MGOK w Praszce, muzeum i innymi placówkami kulturalno-oświatowymi. Uczestniczyło także w „Panoramie Kulturalnej” w Oleśnie.

Kadra pedagogiczna naszej placówki charakteryzuje się dużymi umiejętnościami wychowawczymi oraz doświadczeniem, jest wyczulona na potrzeby swoich wychowanków, ze zrozumieniem i oddaniem przystępuje do codziennej pracy z dziećmi.

 
Szczęśliwi czasu nie liczą!
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

maniek1
04/11/2011 14:15
Bardzo Fajna stronkasmiley

Gonzo
28/08/2011 14:34
Hej, nawet fjnie to działa smiley

Admin
28/08/2011 02:06
i IP dodającego, wypasik:0

Admin
28/08/2011 02:05
Haha teraz jest data i godzinasmiley

Admin
28/08/2011 01:12
smiley176,673 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.
 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie