RYS HISTORYCZNY PRZEDSZKOLA W KOWALACH
Zorganizowane formy opieki nad dzieckiem występowały w Kowalach już w okresie 20-lecia międzywojennego. W prywatnych domach prowadzona była ochronka, którą zaprzestano kontynuować, gdy wybuchła II wojna światowa.
Po wyzwoleniu 15 maja 1945 r. doszło do zorganizowania Publicznego Przedszkola w baraku poniemieckim mieszczącym się przy placu szkolnym. Początkowo 36 dzieci zajmowało 1 salę i korytarz.
Pierwszą wychowawczynią przedszkola była pani Z. Ciupińska z Wielunia. Od 1 IV 1946 r. do 28 II 1948r. przedszkole prowadziła pani Zofia Knychała, a po dwóch latach jej obowiązki przejęła pani Zofia Piesyk z domu Mamzerowska.
Z upływem lat przeprowadzano kolejne remonty, gdyż rosła liczba dzieci zapisywanych do przedszkola i trzeba było przystosować pomieszczenia nieużytkowe do aktualnych wówczas potrzeb. Z czasem założono instalację elektryczną i doprowadzono wodę z urządzeń lokalnych ze szkoły.
W roku 1952 przedszkole otrzymało działkę o powierzchni 24a, której część przeznaczono na boisko i plac zabaw. Natomiast pozostały teren wzbogacił się o posadzone drzewa owocowe i ogród warzywny. W następnych latach wykonano wiele prac przy zagospodarowaniu otoczenia przedszkola, a także przy dużym nakładzie pracy społecznej rodziców została ogrodzona działka przedszkola.
Organizując przedstawienia, imprezy okazjonalne oraz zabawy taneczne pozyskiwano środki na działalność przedszkolną. Stopniowo wyposażano przedszkole w potrzebny sprzęt.
W roku szkolnym 1959/60 przedszkole wzięło udział w konkursie organizowanym przez Kuratorium na „ukwiecenie oraz urządzenie przedszkola i otoczenia” i zajęło I miejsce w województwie. Za nagrodę pieniężną zakupiono sprzęt grający, pomoce naukowe, zabawki. W ramach konkursu wykonano urządzenia, z których dzieci korzystały na placu zabaw, m.in. altanę, huśtawkę wiszącą, platformę ze schodkami, samochód strażacki, samolot i wiele innych.
Dwa lata później również w konkursie organizowanym przez Kuratorium tym razem na „najlepiej urządzony i wykorzystany do zajęć z dziećmi kącik zainteresowań”, przedszkole zajęło w skali powiatu jedno z pierwszych miejsc.
Wychodząc naprzeciw matkom pracującym w istniejących już dwóch oddziałach zorganizowano grupę 9-cio godzinną i drugą 5-cio godzinną.
Personel pedagogiczny wraz z Komitetem Rodzicielskim dokładali wszelkich starań, by uświetnić pobyt dzieci w przedszkolu poprzez organizowanie wycieczek do lasu, kina, wesołego miasteczka czy ogrodu zoologicznego, a także przez organizowanie akademii, imprez, w których dzieciaki brały czynny udział.
W czasie swojego funkcjonowania nasze przedszkole gościło niejednokrotnie wycieczki z innych przedszkoli. Szczególnym echem odbiło się przyjęcie aktywu wychowania przedszkolnego miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Kierowniczka - pani Zofia Piesyk otrzymała wówczas podziękowanie od Prezydium Miejskiej Rady Narodowej tamtejszego miasta za udostępnienie zwiedzania przedszkola i ukazanie bogatego dorobku w zakresie wyposażenia ogrodu przedszkolnego w sprzęt i pomoce naukowe.
Podczas wizytacji Kuratorium Oświaty i Wychowania w Częstochowie, stwierdzono duży dorobek wychowawczo-dydaktyczny, jak również duże zaangażowanie dyr. przedszkola i całego personelu w sprawy gospodarcze.
W październiku 1978 roku nasi wychowankowie reprezentowali gminę w I-ych Wojewódzkich Igrzyskach Sportowo-Zabawowych w Częstochowie, a w roku następnym troje dzieci brało udział w eliminacjach środowiskowych w Praszce do Festiwalu Piosenki Dziecięcej dla Przedszkolaków, również w Częstochowie. Wszyscy wrócili z nagrodami.
W styczniu 1980 r. miało miejsce kolejne ważne wydarzenie w historii przedszkola, mianowicie nastąpiło przeprowadzenie ze starego budynku do nowego. W dniu 14 I dzieci weszły do nowych, jasnych sal wyposażonych w nowe meble, zabawki, środki audiowizualne, pomoce dydaktyczne.
Kiedy w czerwcu tego samego roku dyrektor - pani Zofia Piesyk odeszła na zasłużony odpoczynek po 33 latach owocnej pracy, jej stanowisko zajęła dotychczasowa nauczycielka naszego przedszkola – pani Barbara Wicher. Następnymi dyrektorami byli:
Lidia Owczarek 1991 – 1992
mgr Bogumiła Grzebiela 1992 – 2001
mgr Jan Ryglewski 2001 – 2007
mgr Lidia Kowalska-Owczarek 2007 – do chwili obecnej
Od września 2001 roku oddziały przedszkole złączono ze szkołą, z jednym dyrektorem .
Aktualnie przedszkole pracuje w systemie 5-cio i 7- godzinnym z dwoma oddziałami. Wychowankowie każdego roku, od wielu lat uczestniczą w przeglądzie „Piosenki Przedszkolnej” o zasięgu powiatowym. Finalistami tego konkursu byli: Martyna Kryk, Anna Bugajska, Marta Kurdyś, Ewa Nowak, Izabela Jachymska i Barbara Kalema.
Nasze przedszkole ściśle współpracuje z Zespołem Placówek Specjalnych w Praszce, jak również z MGOK w Praszce, muzeum i innymi placówkami kulturalno-oświatowymi. Uczestniczyło także w „Panoramie Kulturalnej” w Oleśnie.
Kadra pedagogiczna naszej placówki charakteryzuje się dużymi umiejętnościami wychowawczymi oraz doświadczeniem, jest wyczulona na potrzeby swoich wychowanków, ze zrozumieniem i oddaniem przystępuje do codziennej pracy z dziećmi. |